Vinder af Danmarks  store Præmieskydninger i 2005
1 08-jan Viuf Sogn jagtforening Bane  Vingsted Jylland      
Vinder   Bent Winther              23/24 Nr. 2 John Ibsen  Nr. 3 Flemming Bakkegaard 22/24
19-mar Skjern Jagtforening Bane Skjern   Jylland      
Vinder Brian S. Larsen Nr. 2 Allan Obitsø Nr. 3 Ove Iversen  7 i finale  
19-mar Himmerland  Bane Himmerland   Jylland      
Vinder Hans Nielsen Nr. 2 Vagn Jensen Nr. 3 Karl Andersen    
24-mar Ribe Jagtforening Bane Ribe   Jylland      
Vinder Keld Rahbæk nr. 2 Henrik Hansen Nr. 3 Jack Fabricius     
24-mar Hjallerup Bane Hjallerup   Jylland      
Vinder Allan Dahl Nr. 2 Henrik Thekildsen Nr. 3 Carl Andersen    
26-mar Holstebro Bane Holstebro Jylland      
Vinder Michael Nielsen Jens Jørgen Schou Jesper Hansen    
28-mar Vejen Mose Bane Vejen mose Jylland      
Vinder Keld Rahbæk Thomas Michaelsen Henrik Hansen    
28-mar Gludsted Bane Gludsted   Jylland      
Vinder Brian S. Larsen Nr. 2 Allan Dahl nr. 3 Hans Frimor  5 i finale  
28-mar Idalund Bane Idalund   Sjælland      
Vinder Frank Pedersen Nr. 2 Jesper Lyck Nr. 3 Carsten Madsen  
09-apr Sdr. Vissing Bane Sdr. Vissing Jylland   48/48  
Vinder Thomas Kristensen Nr. 2 Arne Larsen Nr. 3 Allan Krintel    
13-apr Bryrup - Them jagtforening Bane Bryrup Them Jylland   48/48  
Vinder Jan Jørgensen              Nr. 2 Karl Andersen Nr 3 Brian S. Larsen 4 i omskydning
Vinder Sporting nr.1 Jan Jørgensen - nr. 2 Brian S. Larsen - nr. 3 Bent Winther - nr. 4 Poul Clausen  
 
22-apr Assing Jagtforening Kibæk   JYlland   48/48  
Vinder Brian S. Larsen Nr. 2 Henrik Therkildsen Nr. 2 Allan Obitsø 5 i omskydning
24-apr Greve Jagtforening Greve   Sjælland   48/48  
Vinder Frank Pedersen Nr. 2 Poul Clausen nr. 3 Stig   5 i omskydning
30-apr Sindal Jagtforening Sindal   Jylland   48/48  
Vinder Henrik Therkildsen Nr. 2   Nr. 3      
30-apr Nibe Jagtforening Nibe   Jylland   48/48  
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Karl Andersen Nr. 3 Hans Nielsen 7 i omskydning
01-maj Tranekær Tullebøl jagtforening Tranekær   Fyn   48/48  
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Verner Nielsen Nr. 3 svend Åge Lauritsen  
05-maj Ballum Ballum   Jylland      
Vinder Karl Andersen Nr. 2 Keld Rahbek Nr. 3 Allan Krintel    
05-maj Sandved Sandved   Sjælland      
Vinder Frank Pedersen Nr. 2 Rene Hansen Nr. 3 Bjarne Jensen    
07-maj Ålborg Ålborg   Jylland      
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Søren Nielsen Nr. 3 Per Thomsen     6 i finale  
08-maj Strandager Skydecenter Strandager Skydecenter Fyn      
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Brian S. Larsen Nr. 3 Allan Dahl    
16-maj Langå Langå   Jylland      
Vinder Keld Rahbæk Nr. 2 Allan Obitsø Nr. 3 Poul Clausen    
04-jun Skovbo Jagtforening Skovbo   Sjælland      
Vinder Bruno Steensen Frank Pedersen Jesper Kjep    
05-jun Karup Jagtforening Karup   Jylland      
Vinder Karl Andersen Allan Obitsø   Henrik Therkildsen    
19-jun Sæby jagtforening Sæby   Jylland      
Vinder Allan Dahl Karl Andersen   Henrik Jensen    
26-jun Tranekær Tullebøl Tranekær   Fyn      
Vinder Poul Clausen Thomas Karlsen Svend Aage Lauritsen  
26-jun Hjallerup Jagtforening Hjallerup Jagtf.   Jylland      
Vinder Karl Andersen Allan Dahl   Henrik Therkildsen    
26-jun Lund flugtskydningscenter Lund   Jylland      
Vinder Keld Rahbek Kaj Megges   Flemming Christensen  
02-jul Hedehusene - Fløng Jagtf. Hedehusene - Fløng Jagtf. Sjælland   DM. jagtskydning
Vinder Jesper Kjep Thomas Kristensen Flemming Bakkegaard Olesen
09-jul Niløse Jagtforening Niløse   Sjælland      
Vinder Jørn Erik Olesen Jørgen Jørgensen Jesper Kjep    
29-jul Danmarks Jærgerforbund Herning   Jylland      
Vinder Jens Ole Mathiasen Flemming Nielsen Vagn Lauritsen    
06-aug Vordingborg Vordingborg   Sjælland      
Vinder Jørn Erik Olsen Per Vestergaard Keld Rahbek    
06-aug       Sjælland      
Vinder ? ?   ?      
07-aug Østfalster     Sjælland      
Vinder Claus Ibsen Jørn Erik Olsen Jens Jørgen Schou    
20-aug Guntex Herning Herning   Jylland      
Vinder Jesper Kjep Knud Kristensen Bruno Steensen    
21-aug Guntex Herning   Jylland      
Vinder Knud Kristensen Bruno Steensen Rasmus  S. Jakobsen  
10-sep Grand Prix  Gilleleje          
Vinder Lars Johansen Karl Andersen   Allan Dahl      
17-sep 100 duers maraton Strandager Skydecenter        
Vinder Allan Dahl Brian S. Larsen Harny Rasmussen    
18-sep Højderykken skydecenter Højderykken skydecenter        
Vinder Allan Dahl Keld Rahbek   Allan Obitsø 6 mand i finale
24-sep Grindsted Grindsted          
Vinder Rasmus  S. Jakobsen Søren Astrup   ?      
25-sep Tranekær Tullebølle Jagtf. Tranekær Tullebølle Jagtf.        
Vinder Allan Obitsø Verner Nielsen   Poul Clausen    
25-sep Morsø Jagtf. Morsø Jagtf.          
Vinder Henrik Therkildsen Allan Dahl   Brian ?   5 i omskydning
                 Rangliste over dem der vinder præmieskydninger  i Danmark 2005
Nr. Navn Fra Landsdel 1 plads 2 plads 3 plads
           
1 Allan Obitsø Jylland 5 3 3
       
2 Allan Dahl Fyn 4 3 2
       
3 Keld Rahbek Jylland 4 2 3
4 Karl Andersen Jylland 3 4 2
5 Brian S. Larsen Fyn 3 2 1
6 Frank Pedersen Sjælland 3 1 0
7 Henrik Therkildsen Jylland 2 2 2
8 Jørn Erik Olesen Sjælland 2 1 0
9 Jesper Kjep Sjælland 2 0 2
10 Poul Clausen Fyn 1 2 1
11 Bruno Steensen Sjælland 1 1 1
12 Thomas Kristensen Jylland 1 1 0
12 Knud Kristensen Jylland 1 1 0
14 Rasmus S. Jakobsen Jylland 1 0 1
15 Hans Nielsen Jylland 1 0 1
16 Bent Winther Fyn 1 0 0
16 Claus Ibsen Sjælland 1 0 0
16 Michael Nielsen Sjælland 1 0 0
16 Jens Ole Matiasen Jylland 1 0 0
16 Lars Johansen Jylland 1 0 0
16 Jan Jørgensen Jylland 1 0 0
21 Verner Nielsen Fyn 0 2 0
22 Henrik Hansen Jylland 0 1 1
22 Jens Jørgen Schou Sjælland 0 1 1
24 Per Vestergaard Sjælland 0 1 0
24 Flemming Nielsen Jylland 0 1 0
24 Vagn Jensen Jylland 0 1 0
24 Kaj Megges Jylland 0 1 0
24 John Ibsen Jylland 0 1 0
24 Arne Larsen Fyn 0 1 0
24 Thomas Karlsen Fyn 0 1 0
24 Jesper Lyck Sjælland 0 1 0
24 Søren Nielsen Fyn 0 1 0
24 Jørgen Jørgensen Sjælland 0 1 0
24 Søren Astrup Jylland 0 1 0
24 Rene Hansen Sjælland 0 1 0
35 Allan Krintel Jylland 0 0 2
35 Svend Åge Lauritsen Fyn 0 0 2
35 Flemming Bakkegaard Jylland 0 0 2
38 Jack Fabricius Jylland 0 0 1
38 Hans Frimor Fyn 0 0 1
38 Carsten Madsen Sjælland 0 0 1
38 Thomas Michaelsen Jylland 0 0 1
38 Jesper Hansen Sjælland 0 0 1
38 Stig Sjælland 0 0 1
38 Per Thomsen JYlland 0 0 1
38 Bjarne Jensen Sjælland 0 0 1
38 Henrik Jensen Jyllald 0 0 1
38 Flemming Christensen Jylland 0 0 1
38 Vagn Gad Lauritzen Jylland 0 0 1
38 Ove Iversen Jylland 0 0 1
38 Harny Rasmussen Fyn 0 0 1
51