Vinder af Danmarks  store Præmieskydninger i 2006
Dato Forening Bane Landsdel
         
1 18-mar Skjern Jagtforening Bane Skjern   Jylland   Nr. 4 Nr. 5 Nr. 6 Nr.7   
Vinder Allan Krintel Nr. 2 Karl Andersen   Nr. 3 Brian Larsen Fritz Johansen Allan Obitsø Jens Volmer 7. Henrik Therkildsen 7 i finale
2 01-apr Ølgod Jagtforening Bane Ølgod   Jylland     Skød
Vinder Allan Krintel Nr. 2 Keld Rahbæk   Nr.3 Henrik Therkildsen 2 x 24 = 48/48
3 08-apr Grindsted Flugtskydningsbane   Jylland     Skød
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Allan Dahl   Nr. 3 Karl Andersen   2 x 24 = 48/48
4 08-apr Brædstrup Jagtforening Sdr. Vissing   Jylland     Skød
Vinder Jan Jørgensen Nr. 2 Allan Krintel   Nr. 3 Finn Bergstrøm    
5 13-apr Ribe  Jagtforening Ribe   Jylland     Skød
Vinder Jens Ole Mathiesen Nr. 2 Henrik Hansen   Nr. 3 Kaj Megges   32/32
6 13-apr Hjallerup Jagtforening Hjallerup   Jylland     Skød
Vinder Allan Obitsø Nr. 2  Lars Johansen   Nr. 3 Karl Andersen   2 x 24 48/48
7 15-apr Holstebro Strandjagt Holstebro   Jylland     Skød
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Brian Skydsgaard Nr. 3 Karl Andersen   48/48
8 17-apr Vejen Mose Vejen   Jylland      
Vinder Keld Rahbæk Nr. 2 Bent winther   Nr.3 Jens Ole Mathiesen 24/24
9 17-apr Gludsted Jagtforening Gludsted   Jylland      
Vinder Lars Johansen   118/121 Nr. 2 Allan Obitsø  118/123 Nr. 3 Poul Clausen  118/123  
10 22-apr Bryrup Them Jagtf. Bryrup Them   Jylland      
Vinder Karl Andersen Nr. 2 Allan Obitsø   Nr. 3 Allan Krintel    
11 22-apr Greve Jagtforening Greve   Sjælland     Skød
Vinder Martin Poulsen  Nr. 2 Frank Pedersen   Nr. 3 Jan Frandsen   80/80
12 29-apr Strandager Skydecenter Strandager   Fyn     Skød
Vinder Allan Dahl Nr. 2 Bent Winther   Nr. 3 Ulrik Møllemand   2 x 24 48/48
13 29-apr Nibe jagtforening Nibe   Jylland     Skød
Vinder Allan Obitsø Nr.2 Per Thomsen         2 x 24 48/48
14 30-apr Tranekær-Tullebølle Tranekær   Langeland     Skød
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Verner Nielsen   Nr.3 Ulrik Møllemand   2 x 24 48/48
15 30-apr Østfalster Østfalster   Sjælland     Skød
Vinder Jens Jørgen Schou Nr. 2 Jan Ovesen   Nr. 3 Brian Mortensen   2 x 24 48/48
16 12-maj Assing Jagtforening Assing   Jylland     Skød
Vinder Allan Obitsø Nr.2 Flemming Bakkegaard Nr. 3 Brian Skydsgaard 2 x 24 48/48
17 25-maj Ballum Jagtforening Ballum   Jylland      
Vinder Karl Andersen Nr. 2 Keld Rahbek   Nr. 3 Knud Kristensen    
18 29-maj Hjallerup Jagtforening Hjallerup   Jylland      
Vinder Allan Obitsø Karl Andersen   Lars Johansen    
19 05-jun Langå Jagtforening Langå   Jylland      
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Finn Bergstrøm   Nr. 3 Karl Andersen    
20 05-jun Idalund Jagtforening Idalund   Sjælland      
Vinder Jørn Olsen Nr. 2 Frank Pedersen   Nr.3 Lars Hansen    
21 10-jun Dansk Land og Strang jagtf. Esbjerg   Jylland      
Vinder Karl Andersen Nr. 2 Allan Obitsø   Nr. 3 Brian S. Lasrsen    
22 10-jun Tiset Jagtforening Tiset   Jylland      
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Knud Kristensen Nr. 3Allan Krintel 12 mand i omskydning
23 10-jun Skovbo Jagtforening Bæverskov   Sjælland      
Vinder Frank Pedersen Nr. 2 Jens Jørgen Schou Nr. 3 Harny Rasmussen  
24 18-jun Vesthimmerland Vesthimmerland   Jylland      
vinder Allan Obitsø Nr. 2 Hans Nielsen   Allan Krintel      
25 19-jun Hjallerup Hjallerup   Jylland      
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Karl Andersen   Nr. 3 Henrik Jensen    
26 19-jun Sandved Sandved   Sjælland      
Vinder Jørn Olsen Nr. 2 Frank Pedersen   Nr. 3 Brian S. Larsen 5 i finale  
 
27 25-jun Lund Lund   Jylland      
Vinder Karl Andersen Nr. 2 Allan Obitsø   Nr. 3 Keld Rahbæk    
28 25-jun Tranekær Tullebølle            
Vinder Verner Nielsen Nr. 2 Ulrik Møllemann Nr. 3 Poul Clausen    
30-jul Års skydning Herning            
Vinder Henrik Petersen Nr. 2  Søren Kristensen Nr. 3 Vagn Gad lauridsen  
29 01-jul Lund flugtskydningsforening Lund   Jylland   DM i Jagtskydning
Vinder Allan Dahl Nr. 2 Finn Bergstrøm   nr. 3 Jørgen Jørgensen   11 i finale
30 08-jul Niløse jagtforening Niløse   Sjælland      
Vinder Allan Krintel Nr. 2 Jesper Kjep   nr.3 Jørgen Jørgensen    
31 06-aug Østfalster Østfalster   Sjælland      
Vinder Jørgen Jørgensen Nr. 2 Jørn Olsen   nr 3 John Kryger    
32 12-aug Vordingborg Vordingborg   Sjælland      
Vinder Jesper Kjep Nr.2 Arne Larsen   Nr. 3 Morten Sørensen   10 i finale
33 19-aug Guntex Herning   Jylland      
Vinder Brian Skydsgaard Nr.2 Kaj Meggers   Nr.3 Bruno Seensen    
34 20-aug Guntex Herning   Jylland      
Vinder Jørn Olsen Nr. 2 Rasmus S. Jacobsen Nr. 3 Brunoo Steensen   10 i finale
35 27-aug København København   Sjælland      
Vinder Per Vestergaard Nr. 2 Jesper Kjep   Nr. 3 Keld Rahbek   7 i finale
36 10-sep Højderyggen Skydecenter Højderyggen   Jylland      
vinder Allan Obitsø Kristensen Nr 2 Allan Dahl   Nr. 4 Keld Rahbek   8 i finale
37 16-sep Strandager Skydecenter Strandager   Fyn      
Vinder Allan Dahl Nr. 2 Jan Ovesen   Nr. 3 Torben Kjep    
38 17-sep Strandager Skydecenter Strandager   Fyn      
vinder Allan Dahl Nr. 2 Vagn Gad Lauridsen Nr. 3 Keld Rahbek    
39 24-sep Mosø Mosø   Jylland      
vinder Karl Andersen Nr. 2 Allan Obitsø   Nr. 3 Keld Rahbek    
40 24-sep Tranekær Tullebølle Tranekær Tullebølle   Lolland      
vinder Verner Nielsen Nr. 2 Brian S. Larsen   Nr 3 Allan Dahl    
                 Rangliste over dem der vinder præmieskydninger  i Danmark 2006  
Nr. Navn Landsdel 1 plads 2 plads 3 plads
1 Allan Obitsø  Jylland 12 5  
2 Karl Andersen Jylland 5 3 4
3 Allan Dahl Fyn 4 2 1
4 Allan Krintel Jylland 3 1 4
5 Jørn Olsen Sjælland 3 1  
6 Verner Nielsen Langeland 2 1  
7 Frank Pedersen Sjælland 1 4  
8 Keld Rahbek Jylland 1 2 4
9 Jesper Kjep Sjælland 1 2  
10 Lars Johansen Jylland 1 2 1
11 Brian Skydsgaard Jylland 1 1 1
12 Jens Jørgen Schou Sjælland 1 1  
13 Jørgen Jørgensen Sjælland 1   2
14 Jens Ole Mathiesen Jylland 1   1
15 Martin Poulsen Sjælland 1    
15 Henrik Petersen Sjælland 1    
15 Jan Jørgensen Jylland 1    
15 Per Vestergaard Sjælland 1    
18 Knud Kristensen Jylland   2 1
18 Finn Bergstrøm Jylland   2 1
20 Bent Winther Fyn   2  
20 Jan Ovesen Sjælland   2  
21 Brian S. Larsen Fyn   1 3
22 Ulrik Møllemand Langeland   1 2
23 Rasmus S. Jacobsen Jylland   1  
23 Søren Kristensen Jylland   1  
23 Per Thomsen Jylland   1  
23 Vagn Gad Laudrisen Jylland   1 1
23 Arne Larsen Fyn   1  
23 Flemming Bakkegaard Jylland   1  
23 Kaj Meggers Jylland   1  
29 Poul Clausen Fyn     2
29 Bruno Steensen Sjælland     2
31 Henrik Therkildsen Jylland     1
31 Jan Frandsen Sjælland     1
31 Brian Mortensen Sjælland     1
31 Lars Hansen Sjælland     1
31 Hans Nielsen Jylland     1
31 Henrik Jensen Jylland     1
31 John Kryger Sjælland     1
31 Morten Sørensen Sjælland     1
31 Torben Kjep Sjælland     1