Vinder af Danmarks store præmieskydninger i 2008  
Forening Til antal duer Landsdel Dato  I  Finale
Tinglev jagtforening 2 x 24 duer Jylland 05-jan 3 stk.
Vinder Allan Krintel Nr. 2 Allan Obitsø Nr. 3 Ivan Mølgård   skød 48/48
Skjern Jagtforening 2 x 24 Jylland 15-mar 8 deltager
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Ebbe Gaarsdahl Nr. Allan Krintel    
Ribe jagtforening 2 x 24 Jylland 20-mar  
Vinder Keld  Singer  Nr. 2 Allan Krintel Nr. 3 Henrik Hansen    
Hjallerup Jagtforening 2 x 24 Jylland 20-mar  
Vinder Ivan Mølgård Nr. 2 Karl Andersen Nr. 3 Henrik Therkelsen    
Holstebro Strandjagt 4 x 24 Jylland 21-22 mar 5 deltager
Vinder Brian Skydsgård Nr. 2 Allan Obitsø Nr. 3 Allan Krintel    
Holstebro Strandjagt 1 x 32 Jylland 21-22 mar  
Vinder Ivan Mølgård Nr. 2 Brian S. Larsen Nr. Gert Østergård    
Vejen Mose 1 x 24 Jylland 24-mar  
Vinder  Kent Jensen Nr. 2 Frank Pedersen Nr. 3 Allan Krintel    
Gludsted Jagtforening 2 x 40 Jylland 24-mar 6 deltager
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Jan Jørgensen Nr.3 Ivan Mølgård    
Grindsted Jagtforening 2 x 24 Jylland    
Vinder Peer Pedersen Nr. 2 Allan Krintel Nr. 3 Heine Poulsen   48 x 48
Assing Jagtforening 2 x 24  Jylland 19-apr  
Vinder Frank Pedersen Nr. 2 Brian Pedersen Nr.3 Ivan Mølgård   48 x 48
Byrup - Them 2 x 24 Jylland 26-apr  
Vinder Allan Krintel Nr. 2 Peer Pedersen Nr. 3 Brian S. Larsen   48 x 48
Hjallerup Jagtforening 2x 24 Jylland 26-apr  
Vinder Hans Nielsen Nr. 2 Ivan Mølgård  Nr. 3 Benny Jensen   48 x 48
Ballum jagt/flugtforening 2 x24 Jylland 01-maj 48 x48
Vinder Thomas Christensen Nr. 2 Keld Rahbek Nr.     
Greve Jagtforening 2 x 24 Sjælland 03-maj 48 x 48
Vinder Per vestergård Nr. 2 Jørgen Jørgensen Nr. 3  Jørn Olsen   5 deltager
Østfalster    Sjælland 04-maj  
Vinder Frank Pedersen Nr. 2 Jesper Kjep Nr. 3  Jørn Olsen    
Tinglev 24 x24 Jylland 10-maj  
Vinder Per vestergård nr. 2 Allan Krintel      
Idalund 24 x24 Sjælland 12-maj  
Vinder Frank Pedersen nr. 2 Jesper Kjep Nr. 3 John B. Hansen    
Krogager 24 x 24 Jylland 12-maj  
Vinder Allan Krintel Nr. 2 Jens Ole Mathisen Nr. 3 Kaj Hjort    
Strellev - Lyne 24 Jylland 12-maj  
Vinder Gert Østergaard Nr. 2 Henning Jensen Nr. 3 Kim Jensen    
Langå 32 Jylland 12-maj 31/32
vinder Finn Christensen Nr.2 Jan Jørgensen Nr. 3 Brian    5 deltager
Brande jagtf. 24 x 24 Jylland 07-jun  
Vinder Frank Pedersen Nr. 2 Thomas Kristensen Nr. 3 Brian Pedersen    
Tiset jagtf. 24 x 24 Jylland 07-jun  
vinder Jack Fabricius nr. 2 Allan Krintel Nr. 3 Kaj Hjort    
Esbjerg jagt. 40 x 40 Jylland 14-jun  
Vinder Gert Østergår Nr. 2 Allan  Krintel Nr.3 Peer Pedersen    
Lund  24 x 24 Jylland 29-jun 48 x 48
Vinder Allan Krintel Nr. 2 Allan Obitsø Nr. 3 Kaj Hjorth   4 deltager
DM i K.F.K. 40+40+40 Sjælland 05-jul  
Vinder Jesper H. Hansen Nr. 2 Christian Andersen Nr. 3 Jan Frandsen    
Niløse jagtf. 24+24 Sjælland   48/48
Vinder Frank Pedersen Nr. 2 Per Vestergård Nr. 3 Jørn Olsen 12-jul 5 deltager
Dansk Jæger forbund års. 40 Jylland 27-jul  
Vinder Arne Larsen Nr. 2 Nr. 3 Michael Nielsen    
Ørre/Sinding 24 x 24 Jylland 27-jul  
Vinder Allan Obitsø Nr. 2 Ivar Mølgård Nr. 3 Peer Pedersen    
Jagtcenter Nord 40x40 Jylland 09-aug  
Vinder Per Vestergård Nr. 2 Michael Nielsen Nr. 3 Jesper H. Hansen    
Østjydsk flugtskydnings for 1 x 40 Jylland 09-aug  
Vinder Allan Krintel Nr. 2 Kaj Mikkelsen Nr. 3 Lars Pedersen    
Tinglev 2 x 24 Jylland 30-aug  
Vinder Peer Pedersen nr. 2 Keld Rahbek Nr. 3 Allan Krintel    
Herning 2 x 24 Jylland 30-aug  
         
Herning  4 x 24 Jylland 31-aug  
Vinder John K. Nielsen Nr. 2 Brian Pedersen Nr, 3 Allan Obitsø    
Højderyggen 2 x 24 Jylland 07-sep 48/48
Vinder Keld Rahbek Nr. 2 Harny Rasmussen Nr. 3 Gert Østergård   9 deltager
Vejen Jagtforening 40 Jylland   40/40
Vinder Allan Dahl Nr. 2 Harny Rasmussen nr. 3 Karl Andersen 13-sep  
GP vejen Jagtf. 3 x 40 Jylland 14-sep 118
Vinder Jesper Kjep Nr. 2 Harny Rasmussen Nr.3 Brian Pedersen   5 deltager
Grindsted Jagtf. 4 x 24 Jylland 27-sep 96/98
Vinder Jack Fabricius Nr. 2 Allan Krintel Nr. 3 Allan Obitsø    
Morsø Jagtf. 2 x 24 Jylland 28-sep 48/48
Vinder Allan Obitsø Nr. 2  Nr. 3     
Nr. Navn Fra Landsdel 1 plads 2 plads 3 plads
1 Allan Krintel Jylland 5 5 4
2 Frank Pedersen Sjælland 5 1 0
3 Allan Obitsø Jylland 4 3 2
4 Per Vestergård Sjælland 4 1  
5 Ivan Mølgård Jylland 2 2 3
6 Peer Pedersen Jylland 2 1 2
7 Gert Østergård Jylland 2   2
8 Jack Fabricius Jylland 2    
9 Keld Rahbek Jylland 1 2  
9 Jesper Kjep Sjælland 1 2  
11 Thomas Kristensen Jylland 1 1  
12 Jesper Hvidebæk Hansen Sjælland 1   1
13 Kent Jensen Jylland 1    
13 Brian Skydsgård Jylland 1    
13 Keld Singer Jylland 1    
13 Hans Nielsen Jylland 1    
13 Finn Christensen  Jylland 1    
13 Arne Larsen Fyn 1    
13 John K. Nielsen Sjælland 1    
13 Allan Dahl Jylland 1    
21 Harny Rasmussen Fyn   3  
22 Brian Pedersen Jylland   2 2
23 Jan Jørgensen Jylland   2  
24 Brian S. Larsen Fyn   1 1
24 Michael Nielsen Sjælland   1 1
24 Karl Andersen Jylland   1 1
27 Jørgen Jørgensen Sjælland   1  
27 Ebbe Gaarsdahl Jylland   1  
27 Henning Jensen Jylland   1  
27 Jens Ole Mathisen Jylland   1  
27 Christian Andersen Sjælland   1  
27 Kaj Mikkelsen Jylland   1  
33 Kaj Hjorth Jylland     3
34 Jørn Olsen Sjælland     3
35 Heine Poulsen Jylland     1
35 Benny Jensen Jylland     1
35 Brian Jylland     1
35 John B. Hansen Sjælland     1
35 Kim Jensen Jylland     1
35 Jan frandsen Sjælland     1
35 Lars Pedersen Jylland     1
42