VINDER AF DANMARKS PRÆMIESKYDNINGER 2009 
Dato Forening Antal duer Landsdel I Finale
18-jan Holstebro 32 Jylland 3
  Vinder Ivan Mølgård nr.2 Allan Obitsø nr. 3 Gert Østergård 32/32
14-mar Skjern 2 x 24 Jylland 8
  Vinder Ivan Mølgård nr.2 Allan Obitsø nr. 3 Lindy Yde 48/48
09-apr Ribe 32 Jylland 3
  Vinder J. P. Skønager nr.2 Allan Obitsø nr 3 Karsten Nielsen 32/32
09-apr Hjallerup 2 x 24 Jylland 3
  Vinder Ivan Mølgård nr. 2 Karl Andersen Nr.3 Allan Dahl 2x24 48/48
09-apr Ølgod 24 Jylland  
  Vinder Peer Pedersen nr. 2 Nis Laursen nr. 3 Benny Lorenzen 24/24
11-apr Holstebro 4 x 24 Jylland 5
  Vinder Brian Pedersen nr. 2 Rasmus S. Jakobsen nr. 3 Karl Andersen 4 x 24 
11-apr Holstebro 32 Jylland 3
  Vinder Ivan Mølgård nr. 2 Frank Pedersen nr. 3 Karl Andersen 32/32
13-apr Vejen  24 Jylland 11
  Vinder Brian Pedersen nr. 2 Frank Pedersen nr. 3 Hans Frimor 24/24
13-apr Gludsted 2 x 40 Jylland 6
  Vinder Allan Obitsø nr. 2 Karl Andersen nr. 3 Brian S. Larsen 80/80
18-apr Grindsted 24 x24 Jylland 7
  Vinder Thomas Karlsen nr. 2  Ivan Mølgård nr. 3 Heine Poulsen 48/48
25-apr ØFC  24 x 24 Jylland 5
  Vinder John Ibsen nr. 2 Allan Krintell nr. 3 Max Møller 48/48
25-apr Byrup Them 2 x 24 Jylland 1
  Vinder Brian S. Larsen nr. 2 Flemming Bakkegård nr. 3 Jan Jørgensen 47/48
25-apr Greve   Sjælland  
  Vinder Jørn Olsen nr.  2  Frank Pedersen nr. 3 Jesper Kjep 48/48
25-apr Nibe 24 x 24 Jylland  
  Vinder Karl Andersen nr. 2 Ivan Mølgård nr. 3 Hans Nielsen 48/48
02-maj Ødsted (Vingsted) 2 x 24 Jylland 5
  Vinder Poul Clausen Nr. 2 Ivan Mølgård Nr. 3 Karl Andersen 48/48
08-maj Assing 2 x 24 Jylland 4
  Vinder Allan Krintel nr. 2 Ivan Mølgåard Nr. 3 Per Pedersen 48/48
09-maj Tinglev 2 x 24 Jylland 7
  Vinder Brian Pedersen nr. 2 Per Pedersen nr. 3 Ivan Mølgård 48/48
21-maj Ballum 2 x 24 Jylland 12/
  Vinder Brian Pedersen nr. 2 Kaj Hjort nr. 3 Ivan Mølgård 48/48
01-jun Langå 32 Jylland 1
  Vinder Brian S. Larsen nr. 2 Brian Nielsen nr. 3 Jan Madsen 32/32
01-jun Krogager 24x24 Jylland 9
  Vinder Brian Pedersen nr. 2 Ivan Mølgåard nr. 3 Poul Clausen 48/48
06-jun Strellev 24x24 Jylland 3
  Vinder Hans Jørgen Nissen nr. 2 Ivan Mølgåard Nr. 3 Per Pedersen 48/48
13-jun Vemb 1 x40 Jylland
  Vinder Ivan Mølgård nr 2 Poul Clausen   39/40
13-jun Vemb 24x24 Jylland 6
  Vinder Ivan Mølgård nr. 2 Brian S. Larsen nr 3 Poul Clausen 48/48
13-jun Vesthimmerlands Skydec 24x24 Jylland  
  Vinder Hans Nielsen nr. 2 Brian Skydsgård nr. 3 Henrik Moselund  
21-jun Lund 24 x24 Jylland  
  Vinder Kaj Hjort nr. 2 Jens Ole Mathiasen  nr.3 Allan Krintel  
27-jun Morsø 24 x 24 Jylland  
  Vinder Ivan Mølgård nr. 2 Henrik Terkelsen   48/48
04-jul Ansager DM 40 + 40 + 40 Jylland  
  Vinder Hans Frimor nr. 2 Frank Pedersen nr. 3 Brian Hansen  
11-jul Niløse   Sjælland  
  Vinder Jørn Olsen   Nr. 3 Frank Pedersen  
26-jul Herning   Jylland  
   Vinder Lindy Yde      
26-jul Herning 24 x 24 Jylland  
  Vinder Nr. 2 Hans Nielsen    
08-aug Horsens 24 x 24 Jylland 6
  Vinder Jimmy Nicolaisen nr. 2 Allan Krintel nr. 3 Tomas Kristensen 48/48
15-aug Tinglev 24 x 24 Jylland 4
  Vinder Peer Pedersen nr. 2 Allan krintel nr. 3 Jesper Kjep 48/48
15-aug  Bogø 24 x24 Langeland 2
  Vinder Allan Dahl nr. 2 Brian S. Larsen nr. 3 Verner Nielsen 48/48
19-aug Nordfyns 32x32  Fyn 2
  Vinder Peer Pedersen nr 2. Allan Dahl nr. 3 Jan Riis 31/32
29-sep Guntex 48 x 48 Jylland  
  Vinder Brian Pedersen      
30-aug Guntex 96 x 96 Jylland  
  Vinder Brian Pedersen  nr. 2 John Kryger nr.3 Rasmus Jakobsen  
06-sep Højderyggen 24x24 Jylland 10
  Vinder Aller Obitsø Nr. 2 Frank Pedersen Nr. 3 Jesper Kjep 48/48
13-sep Holstebro GP 40x40x40 Jylland  
  Vinder Finn Jørgensen nr. 2 Per Vestergård Nr. 3 Brian Pedersen  
26-sep Grindsted 24 x 4 Jylland 5
  Vinder Jack Fabricius nr. 2 Karl K. Andersen nr. 3 Allan Obitsø 95
27-sep Morsø 24x24 Jylland 5
  Vinder Ivan Mølgård nr. 2 Karl K. Andersen nr. 3 Allan Krintel 48/48
Rangliste over de bedste der skyder jagtskydning i Danmark i 2009 til præmie over 1.500,- i 1 pr.
NR. Navn Skytten fra Landsdel 1 Plads 2 plads 3 plads
         
1 Ivan Mølgård Jylland 8 6 2
2 Brian Pedersen Jylland 7   1
3 Peer Pedersen Jylland 3 1 2
4 Karl Andersen Jylland 2 3 3
5 Allan Obitsø Jylland 2 3 1
6 Jørn Olsen Sjælland 2    
7 Allan Krintel Jylland 1 3 2
8 Brian S. Larsen Fyn 1 2 1
9 Poul Clausen Fyn 1 1 2
10 Hans Nielsen Jylland 1 1 1
11 Kaj Hjort Jylland 1 1  
12 Lindy Yde Jylland 1   1
12 Hans Frimor Fyn 1   1
14 Hans Jørgen Nissen Jylland 1    
14 J. P. Skønager Jylland 1    
14 Allan Dahl Fyn 1 1  
14 John Ibsen Jylland 1    
14 Thomas Karlsen Fyn 1    
14 Jack Fabricius Jylland 1    
14 Jimmy Nicolaisen Jylland 1    
14 Finn Jørgensen jylland 1    
20 Frank Pedersen Sjælland   5 1
21 Rasmus .S. Jakobsen Jylland   1 1
21 John Kryger Sjælland   1  
21 Nis Laursen Jylland   1  
21 Brian Skydsgård Jylland   1  
21 Jens Ole Mathiasen Jylland   1  
21 Henrik Terkelsen Jylland   1  
21 Brian Nielsen Jylland   1  
21 Per Vestergård Sjælland   1  
29 Jesper Kjep Sjælland     3
30 Gert Østergård Jylland     1
30 Allan Dahl Fyn     1
30 Karsten Nielsen Sjælland     1
30 Benny Lorenzen Jylland     1
30 Max Møller Jylland     1
30 Heine Poulsen Jylland     1
30 Hans Nielsen Jylland     1
30 Jan Madsen Jylland     1
30 Henrik Moselund Jylland     1
30 Brian Hansen Jylland     1
30 Verner Nielsen Langeland     1
30 Jan Riis Fyn     1